20 iun. 2011

City'Us campioana Romania 2010/2011...

City’us Tîrgu-Mureş a câştigat ieri seară al doilea titlu de campioană din istoria clubului. Victoria cu 8-2 în faţa celor de la United Galaţi a reprezentat a doua victorie din finală şi, implicit, medaliile de campioni.

Chiar dacă United Galaţi a deschis scorul în minutul 3, prin Şotârcă, City’us şi-a impus fără probleme jocul şi, până la pauză, a marcat de 7 ori prin Mimi Stoica (7, 8), Gherman (9, 16), Szocs (13), C. Matei (19) şi Radu (20). La ultima fază a primei părţi, Dima de la oaspeţi reduce din handicap cu un şut pe jos, din lovitură liberă.

Repriza a doua a însemnat un joc de aşteptare, diferenţa fiind făcută în prima parte. Singurul gol a venit în ultimul minut de joc, autor Fl. Matei.

City’us – United Galaţi 8-2, scor general 2-0 şi tîrgumureşenii sunt pentru al doilea an consecutiv campionii României.

După joc, a urmat festivitatea de premiere, podiumul Ligii 1, ediţia 2010-2011, fiind completat de ACS Od. Secuiesc care a învins în finala mică pe Spicom Sf. Gheorghe cu 5-1.